دبیرستان پسرانه غیردولتی اعتماد (دوره اول) آموزش پرورش ناحیه 5 استان اصفهان

 

منشور دبیرستان پسرانه اعتماد


ایجاد محیط مبتنی بر روابط سالم و دوطرفه بین دبیران، کادر آموزشی - انضباطی و تربیتی با دانش آموزان و اولیا محترم

احترام متقابل بین اولیا و دانش آموزان و ارزش نهادن به پیشنهادات منطقی و معقول آنان

از بین بردن دغدغه خاطر اولیا از نظر امور آموزشی و اخلاقی

ایجاد زمینه برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان

ایجاد محیطی تربیتی و مناسب جهت رشد و بالندگی

 

چگونه ریاضی خودمونو قوی کنیم و نابغه شویم؟

خیلی از دانش آموزان در جستجوی قوی کردن پایه ریاضی خودشون هستند که میگن چگونه ریاضی خودمونو قوی کنیم و نابغه بشیم؟ بهتون قول می دم که با مطالعه ی این مقاله شما یک نابغه ریاضی دان خواهید شد.

عزیزان من توجه داشته باشید که ضعیف بودن شما در درس ریاضی مربوط به استعداد کمتون یا اینکه بگین من ذهنم مطالب ریاضی رو نمیکشه ، نیست! برای قوی کردن پایه ریاضی خودتون نیاز به مطالعه درک و اصول و مفاهیم ریاضی و همچنین تمرین و تکرار دارید.

۴ نکته طلایی که همیشه باید در ذهنتون حک کنید!

۱-همیشه سر کلاس ریاضی حضور فعال و مستمر داشته باشید

همیشه باید دقت داشته باشید که معلمتون چگونه مسئله ی ریاضی رو حل می کنه مرحله به مرحله شش دونگ حواستون پایه تخته باشه. جایی که لازم باشه حتما یادداشت بردارید. هیچ چیزی رو برای نوشتن از دست ندین. خداوند در وجود شما همه چیز قرار داده از همه ی آن ها شما باید استفاده کنید شما قدرت اینو دارید که بتونید در ریاضیات نابغه شوید.

عبارت های ریاضی لازم و فرمول های ریاضی رو برای حل مسائل یاد بگیرید ببینید از کدام فرمول کجا باید استفاده بشه. خودتونو مجهز کنید. منظورم از مجهز بودن اینه که شما باید انقدر تمرین و تکرار داشته باشید که سر جلسه امتحان ریاضی و یا حتی کنکور ، مغزتون اون جرقه ی راه حل مسئله رو بزنه . هیچ چیزی برای از دست دادن ندارید. بهترین راه حل ها برای حل مسائل تنها با تمرین و تکرار به دست میان. پس مسائل ریاضی رو حل کنید تا همه جا هر مسئله ای که دادن درجا نزده باشین و به جواب درست برسونیدش.

هیچ وقت این چیزی که می گم رو فراموشش نکنید:

اگر در کلاس چیزی رو که معلم تدریس کرده رو نفهمید ، مطمئن باشید تویه خونه باید چندین برابر زمان صرف یادگیری اون مبحث بکنید.  و این نکته بر میگرده به مقوله ی مدیریت زمان که براتون گرون تموم میشه.

تمرین هایی که معلمتون سر کلاس برای جلسه ی بعدی میگه که تویه خونه اونارو انجام بدید ، حلشون کنید. حتی اگه شما این مسائل رو غلط حل کرده باشید اشکالی نداره از دوست و یا معلمتون حتما بپرسید. دقیقا یکی از عوامل تضعیف کننده درس ریاضی همینه که شما سوال نمیپرسید!

۲- خیلی با دقت و آگاهانه ریاضی را مطالعه کنید

وقتی که دارین ریاضی رو مطالعه می کنید به هدفتون متمرکز شوید ببینید مسئله از شما چه می خواهد. حل کنید و مرور کنید که هدفتون از پاسخ دادن به این مسئله چیست؟

در حل مسئله مدام تویه ذهنتون این باشه که از چه فرمولی من استفاده کنم که به نتیجه بتونم برسم . اگه این روش رو بارها و بارها انجامش بدین مطمئن باشید به جایی خواهید رسید که تلسط شما روی درس ریاضی بی نظیر شده باشه!

برای تسلط بر ریاضی باید تمرین و تکرار داشته باشید ، مثلا وقتی مسئله ای رو حلش می کنید پاسخ تشریحی اونو برای خودتون مرور کنید. ضروری ترین کار شما برای درک مسائل ریاضی دقیقا همین نکته هست!

مطمئن باشید اگه شما هیچ تمرین و تکراری رو نداشته باشید با شکست مواجه خواهید شد و یادگیری درس ریاضی برایتان با مشکل مواجه خواهد بود.

به یاد داشته باشید که تمرین و تکرار برای هر مبحثی از درس ریاضی باعث میشه که همین مباحث به صورت بلند مدت در ذهن شما بمانند. و فقط کافیست با یک مدیریت زمان قوی در بازه های زمانی مختلف مباحث رو فقط مرورشون کنید.

۳-به تکالیفی که برای مسائل ریاضی گفته می شود اهمیت داده شود

موثرترین روش یادگیری ریاضی حل تمرین هست. مهم ترین کاری که در طول دوره تحصیلیتون باید سر کلاس ریاضی انجامش بدین اینه که تویه کلاس درس ریاضی باید همه مطالب گفته شده رو یاد بگیرید و در نهایت تمرین های اون بخش رو یاد بگیرید.

توصیه می کنم برای قوی کردن پایه ریاضی تمرین ها رو همیشه گام به گام یا مرحله به مرحله انجامش بدین تا مسئله رو کاملا درکش کنید.

۴-راه حل های حل مسائل ریاضی را تجزیه و تحلیل کنید

همیشه سعی بر این باشه که شما شیوه حل مسائل ریاضی رو به زبون خودتون بگین تا عادت بشه براتون. قوی کردن پایه ریاضی به روش ها و قوانینی که در کلاس مطرح میشه هم بستگی داره مثال هایی که سر کلاس معلمتون بهتون حل می کنه راه حل هاشونو یاد بگیرید اگه هم نکته تستی گفته شه حتما یادداشتش بکنید. بهترین روش های حل مسائل ریاضی را در دفتر خود ثبت کنید.

نکته نکته :

وقتی معلمتون موقع حل مثال به شما هشدار های احتمالی در مورد حل مسائل ریاضی میده حتما اونا رو هم یادداشت کنید چون مطمئنا معلم با توجه به تجربه ای که در این راه به دست آورده بهتون میگه . اینو هم به خاطر خودش نمیگه بلکه میخواد میزان خطای شما رو در روز امتحان کمش کنه و  در نتیجه نمرتون بره بالا. به یاد داشته باشید که خلاصه نویسی از جمله بهترین روش یادگیری درس ریاضی است.

در اینجا میخوام به چند نکته ی مهم در رابطه با قوی کردن پایه ریاضی خودتون بپردازم:

برای قوی کردن پایه ریاضی ، شما باید تمرین های کتاب ریاضی و تمرین هایی که معلم سر کلاس حل می کند رو بلد بوده و بر راه حل تشریحی آنها تمرکز کنید تا همه ی راه حل ها در ذهنتان کاملا حک شود.

ورقه های امتحانی ریاضی ای که معلم ازتون امتحان گرفته حتما اونا رو نگه داری کنید و اینا ورقه های امتحانی رو با مثال هایی که معلم سر کلاس حلشون کرده ، بانک سوالات ریاضی بسازید.

مسائل ریاضی حل کرده توسط خودتون را بارها و بارها در بازه های زمانی مختلف حل کنید تا ملکه ذهنتان شود

ارزشمندترین فرصتی که همین الان میتونه در اختیارتون باشه حضور در کلاس های درسی ریاضی هست که معلمتون در مدرسه برگزار می کنه. خواهش می کنم از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...