دبیرستان پسرانه غیردولتی اعتماد (دوره اول) آموزش پرورش ناحیه 5 استان اصفهان

 

منشور دبیرستان پسرانه اعتماد


ایجاد محیط مبتنی بر روابط سالم و دوطرفه بین دبیران، کادر آموزشی - انضباطی و تربیتی با دانش آموزان و اولیا محترم

احترام متقابل بین اولیا و دانش آموزان و ارزش نهادن به پیشنهادات منطقی و معقول آنان

از بین بردن دغدغه خاطر اولیا از نظر امور آموزشی و اخلاقی

ایجاد زمینه برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان

ایجاد محیطی تربیتی و مناسب جهت رشد و بالندگی

 

تأثیر استراحت کردن در درس خواندن

آیا بی وقفه تلاش کردن برای درس خواندن به معنی استراحت نکردن است؟ مفهوم تلاش پیوسته گاهی این اشتباه معنایی را به ذهن می‌رساند که برای افزایش تلاش باید از زمان استراحت کم کرد. کلید حل این چالش در شناخت یک تعادل مهم است، تعادل میان کار، استراحت و درس خواندن.

بی‌وقفه کار کردن تعریفی گنگ از سخت‌کوشی است و گهگاه افراد فکر می کنند با این کار می توانند به موفقیت برسند. تا وقتی محور فعالیت، نوع انسان باشد باید برای استراحت به عنوان یک نیاز طبیعی اهمیت قائل شویم و در حین درس خواندن و مطالعه به آن توجه کنیم. در صورت انجام کار بی‌وقفه با بازدهی ثابت، به نظر می آید باید به جای انسان از ماشین‌ها و ربات‌ها استفاده کنیم.

استراحت کردن قبل از هر چیز نیازی بیولوژیک برای بدن انسان است که در هنگام فعالیتی مثل مطالعه به آن نیاز بسیاری داریم. بخش مهمی از توان شما در مهارت‌های شناختی و پردازش اطلاعات برای درس و مطالعه، به میزان استراحت کردن وابسته است. اهمیت وجود تعادل منطقی میان میزان انجام فعالیت و میزان استراحت کردن نیز ریشه در اهمیت استراحت کردن برای بهبود روند فعالیت‌ها دارد.

کاربرد استراحت نباید تغییر کند. استراحت کردن دقیقا مثل هر کدام از اعضای زنجیره موفقیت نقشی محوری دارد؛ بنابراین اگر بخشی از محاسبات خود را به این زمان منتقل می‌کنید یا فعالیت‌های جانبی و سبک‌تر خود را به این زمان‌ها موکول می‌کنید، در حال تغییر دادن ماهیت استراحت هستید .

با وجود توصیه پزشکی برای داشتن خواب ۸ ساعته در شبانه‌روز، گاهی به تشخیص خودمان، با هدف اضافه کردن به فعالیت‌ها، با این تصور که در حال سخت‌کوشی هستیم، از این میزان عقب نشینی کرده و گاهی با از یاد بردن مفهوم کار و تلاش، افزایشی غیر منطقی در این مقدار استراحت به وجود می‌آوریم. برای رسیدن به تعادل مناسب میان کار و استراحت باید این تغییر را در گروه تغییرات زمان‌بر قرار دهید تا با الگوی تکرار منظم، آن را به یک ویژگی رفتاری جدید تبدیل کنید.

کاربرد استراحت نباید تغییر کند. استراحت کردن دقیقا مثل هر کدام از اعضای زنجیره موفقیت نقشی محوری دارد؛ بنابراین اگر بخشی از محاسبات خود را به این زمان منتقل می‌کنید یا فعالیت‌های جانبی و سبک‌تر خود را به این زمان‌ها موکول می‌کنید، در حال تغییر دادن ماهیت استراحت هستید. این یعنی ذهن شما دقیقا در زمانی که باید از کار و فعالیت فاصله داشته باشد، در حال فعالیت است.

گاهی به استراحت برای تجدید قوا، گاهی برای حفظ تمرکز و گاهی برای مرور اهداف اولیه نیاز دارید. این سه عامل در یک ارتباط مستقیم با یکدیگر، در اوقات استراحت قابل بازیابی هستند. روند اجرای فعالیت‌ها گاهی وارد فرایند فرسایشی می‌شود و تمرکز اولیه شما را دچار چالش می‌کند. دقیقا مثل اهداف اولیه که گاهی آن‌ها را در مراحل چالش‌برانگیز کارهای‌تان فراموش می‌کنید و کم‌انگیزه می‌شوید.

استراحت کردن با همه سادگی‌اش ایفاگر نقشی تأثیرگذار در مسیر موفقیت شماست. استراحت کردن متعادل گاهی بسیار بیشتر از یک ویژگی بیولوژیک عمل می‌کند. ساده مثل یک استراحت نیمروزی و تأثیرگذار مثل بازیابی یک تصمیم مهیج.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...