دبیرستان پسرانه غیردولتی اعتماد (دوره اول) آموزش پرورش ناحیه 5 استان اصفهان

 

منشور دبیرستان پسرانه اعتماد


ایجاد محیط مبتنی بر روابط سالم و دوطرفه بین دبیران، کادر آموزشی - انضباطی و تربیتی با دانش آموزان و اولیا محترم

احترام متقابل بین اولیا و دانش آموزان و ارزش نهادن به پیشنهادات منطقی و معقول آنان

از بین بردن دغدغه خاطر اولیا از نظر امور آموزشی و اخلاقی

ایجاد زمینه برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان

ایجاد محیطی تربیتی و مناسب جهت رشد و بالندگی

 

چگونه روابط دوستانه خود را حفظ کنیم؟

داشتن روابط دوستانه خوب برای هر شخصی لذت بخش است به صورتیکه افراد علاقه دارند روابط دوستانه خود را پایدار و محکم نگه دارند. برای برقراری روابط دوستانه قوی بایستی در تمام شرایط خوب و بد کنار دوستان خود باشیم، با آنها وقت بگذرانیم و تماس با یکدیگر  را حتی هنگامیکه از هم دور هستیم حفظ کنیم. در نهایت بایستی مهارت گفتگوی سازنده داشته باشیم و از مشاجرات و سوء برداشت ها به دور باشیم. در اینجا به نکاتی برای  برقراری روابط دوستانه قوی اشاره خواهیم کرد. 

 

اعتماد میانتان را شکل دهید

 

دوست داشتن فردی که به او اعتماد دارید آسان است؛ اما زندگی کردن با او دشوار است. روابـط پایدار و بادوام تنها بر اساس اعتماد ساخته می‌شوندو تـنها با وجود اطمینان است که محیط امن و آرامـی بــرای رشـد روابط دوستانه پایدار بـه وجـود می‌آیـد. اگر خواستار یک رابطه‌ی دوستانه کـامـل و بـی نـقـص هستید، باید اعتماد کاملی به گذشته، حـال و آیـنـده خـود داشـتـه بـاشـید.

 چنین شـرایـط بـه سادگـی بـدست نـمی‌آید؛ بلکه نیازمند زمان وهـمـچـنین تلاش شـمـاسـت. اعـتـمـاد بـه آســانی از بـیـن می‌رود و شرایط به سختی به حالت اولیه‌ی خود باز می‌گردد. امـا اگـر ذهـن خـود را بـر روی آن متـمرکـز کنید پاداش شما چـیزی نیست جز یک رابطه‌ی دوستانه و صمیمانه که همیشه آرزوی آن را داشتید.

 

زمانیکه دوستتان نیاز به گفتگو با شما  دارد به صحبت هایش گوش کنید

 

شنونده خوب بودن یکی از پایه های اصلی رابطه موفق داشتن است. اگر در جریان هستید که دوستتان روز بدی را سپری کرده اجازه دهید که با دردل کردن با شما خودش را تخلیه کند. نیازی نیست به او راهکار ارائه دهید یا اینکه نصیحتش کنید. اجازه دهید احساسات و عواطفش را بدون اینکه قضاوتش کنید با شما در میان گذارد. بوسیله گوش کردن فعالانه صحبت های دوست خود یعنی با نشان دادن توجهتان به او ، کمکش کنید تا احساسات بیشتری را برایتان بازگو کند.

 در ادامه لازم به ذکر است که شنونده خوب بودن بایستی از جانب هر دوی شما اتفاق بیفتد به این صورت که زمان هایی هم که شما نیازمند یک گوش شنوا برای بیان دغدغه هایتان هستید، دوست شما بایستی متقابلا مشابه شما عمل کند تا دوستی شما پایاپای و متعادل پیش برود و دوام بیشتری پیدا کند.

 

هدف خودتان را از دوستی مشخص کنید

 

برای حفظ دوستی‌ها و مستحکم‌تر شدن روابط دوستانه باید هدف خودتان را از دوستی برای خودتان مشخص کنید.

 

همواره مرز خودتان را با فرد مقابل حفظ کنید

سعی کنید همواره مرز خودتان را با فرد مقابل حفظ کنید و قوانین مشخصی در دوستی‌های خودتان داشته باشید همچنین خواسته‌ها وانتظارات معقول یکدیگر را برآورده کنید.

 

بخشش داشته باشید

 

بخشش، فقط یک کلیشه نیست، بلکه فاکتوری قدرتمند و مهم برای سالم نگه داشتن روابط است. بخشش واقعی زمانی پیش می آید که ما دوست داشته باشیم اتفاقات پیش آمده را فراموش کنیم. اگر یک روز طرف را ببخشیم و چند وقت بعد دوباره رفتار اشتباه او را یادآوری کنیم، این بخشش واقعی نیست. به این فکر کنید وقتی کار اشتباهی انجام می دهید تا چه اندازه دوست دارید دیگران شما را ببخشند و آن را فراموش کنند.

 

آرامش خود را حفظ کنید 

 

هنگام بروز اختلاف و ناسازگاری آرامش خود را حفظ کنید و با قضیه منصفانه برخورد کنید. شما یک انسان هستید و می‌خواهید با یک موجود زنده دیگر که تنفس می‌کند و همچون خود شماست بحث کنید بنابراین می‌بایست کلیه اصول اخلاقی را رعایت کنید.

 

به اشتباهات دیگران نخندید

 

این یکی از بدترین کارهایی است که یک فرد ممکن است انجام دهدبا رعایت این نکات ساده، ‌دوستان بیشتری خواهید داشت و فردی خوش ‌محضر محسوب خواهید شد.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...