دبیرستان پسرانه غیردولتی اعتماد (دوره اول) آموزش پرورش ناحیه 5 استان اصفهان

 

منشور دبیرستان پسرانه اعتماد


ایجاد محیط مبتنی بر روابط سالم و دوطرفه بین دبیران، کادر آموزشی - انضباطی و تربیتی با دانش آموزان و اولیا محترم

احترام متقابل بین اولیا و دانش آموزان و ارزش نهادن به پیشنهادات منطقی و معقول آنان

از بین بردن دغدغه خاطر اولیا از نظر امور آموزشی و اخلاقی

ایجاد زمینه برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان

ایجاد محیطی تربیتی و مناسب جهت رشد و بالندگی

 

18 تیر روز کودک و نوجوان

بنابر پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی ۱۸ تیر را به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان ، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی با تایید مصوبه شورای فرهنگ عمومی در تقویم کشورمان ثبت شده است روزی که مقارن بود با روز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده و بازنویس خوب کشورمان در سال ۱۳۸۸و این روز از سال ۱۳۹۲در تقویم رسمی کشوربه عنوان " روز ادبیات کودک و نوجوان " ثبت شد .

گفتنی است، مهدی آذریزدی، نویسنده سرشناس آثار کودکان و نوجوانان و نویسنده کتاب « قصه‌ های خوب برای بچه‌ های خوب » در سن ۸۸سالگی در گذشت . روزی که مهدی آذر یزدی، پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران از میان ما پرکشید و در خاطر یک ملت جاودانه شد؛ این روز به پیشنهاد شورای فرهنگی عمومی به عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در تقویم رسمی کشورمان ثبت گردید.

مهدی آذریزدی، به گفته‌ خودش، متولد آخرین روزهای سال 1300 در خرمشاه یزد بود، که‌ 18 تیرماه سال 88 در سن 88 سالگی در بیمارستان آتیه تهران درگذشت و 21 تیرماه پس از تشییع از مسجد حظیره در حسینیه خرمشاه یزد در نزدیکی محل زندگی‌ اش به خاک سپرده شد.

آثاری از جمله "قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب"، "قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن"، "گربه ناقلا"، "گربه‌ تنبل"، "مثنوی" (برای بچه‌ها)، "مجموعه‌ قصه‌ های ساده" و تصحیح "مثنوی" مولوی (برای بزرگسالان) از او به یادگار مانده است.

آذریزدی که او را پرتیراژترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می ‌دانند، در مجموع بیش از 20 عنوان کتاب برای بچه‌ ها نوشته است. 
بزرگترین لذت زندگی آذریزدی، کتاب خواندن بود و می ‌گفت: هراسم از این است که عمرم به ‌پایان برسد و حسرت کتابهای نخوانده را با خود به ‌همراه داشته باشم. در واقع، تنها لذت زندگی‌ اش، کتاب خواندن بود و عنوان می ‌کرد: وقتی سرم را که توی کتاب می‌کنم ، دنیا روی سرم خراب می‌شود. این تنها لذتی است که می ‌شناسم.

چطور شد که روزی به‌نام روز ادبیات کودک و نوجوان در تقویم رسمی کشور ما ثبت شد؟


مهدی آذریزدی برای فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان همچنین مخاطبان اصلی این حوزه یعنی خودِ کودکان و نوجوانان به‌واسطه کتاب‌ها و قصه‌هایی که نوشته نام آشنایی است. او در ۱۸  تیرماه سال ۸۸ در ۸۸ سالگی کتاب‌ها را برای بچه‌های زمین می‌گارند و به آسمان سفر می‌کند. چند سال پس از آن به پاس تلاش‌ها و زحماتی که او برای ادبیات کودک و نوجوان کشورمان کشیده بود و آثار ارزشمندی که تولید کرده بود، از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنا بر پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، ۱۸ تیر به‌عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

کدام‌یک از آثار ایشان را پربارتر از بقیه ارزیابی می‌کنید؟


زنده‌یاد آذریزدی را از پرتیراژترین نویسنده‌های تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌دانند، فکر می‌کنم همه کودکان دیروز و امروز کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» او را خوانده باشند یا حتی اگر نخوانده‌اند درباره آن شنیده‌اند کتابی است پر از قصه‌های خوبی که باید آن را خواند، «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن» هم همین‌طور.  

چه چیزی باعث محبوبیت کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» که معروف‌ترین اثر آذریزدی است، شد؟


کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» اولین کتاب آذریزدی است که همان‌طور که گفتید معروف‌ترین کتاب آذریزدی هم هست. این کتاب در هشت جلد گردآوری و تالیف شده که اگر بخواهیم دلیل مقبولیت و محبوبیت آن را بررسی کنیم به چندین و چند دلیل می‌رسیم. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن پیوند و برقراری یک ارتباط مفید و موثر بین نسل جدید و ادبیات کهن باشد که آذریزدی توانست این کار را به خوبی انجام دهد.

بی‌شک بازخوانی متون کهن در کنار داستان‌های تخیلی و امروزی برای نسل امروز می‌تواند نکات آموزنده و اخلاقی فراوانی داشته باشد. از این‌رو کانون پروش فکری با انتشار آثار متنوع و متناسب با هر طیف فکری تلاش کرده است تا پاسخگوی چیستی‌های ذهنی کودکان امروز باشد؛ کتاب‌های که با استانداردهای جهانی و با گروه‌بندی‌های سنی مختلف منتشر شده‌اند. خوشبختانه تاثیر مثبت این آثار را به‌وضوح در رفتار اعضا می‌بینیم که چقدر خلاقانه توانسته‌اند به‌شکلی غیرمستقیم بر رفتار و منش آن‌ها تاثیر خوبی بگذارند و نکات اخلاقی را در آن‌ها تقویت کند.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...