دبیرستان پسرانه غیردولتی اعتماد (دوره اول) آموزش پرورش ناحیه 5 استان اصفهان

 

منشور دبیرستان پسرانه اعتماد


ایجاد محیط مبتنی بر روابط سالم و دوطرفه بین دبیران، کادر آموزشی - انضباطی و تربیتی با دانش آموزان و اولیا محترم

احترام متقابل بین اولیا و دانش آموزان و ارزش نهادن به پیشنهادات منطقی و معقول آنان

از بین بردن دغدغه خاطر اولیا از نظر امور آموزشی و اخلاقی

ایجاد زمینه برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان

ایجاد محیطی تربیتی و مناسب جهت رشد و بالندگی

 

چگونه دانشمند شویم ؟

بیش‌تر وقت‌ها درباره‌ی دانشمندان تصور درستی نداریم. گاه گمان می‌کنیم آن‌ها برحسب تصادف موفق شده‌اند. گاه آنان را افراد گیج و گولی می‌پنداریم که در دریای تفکراتشان غرق شده‌اند و با دنیای خارج کاری ندارند. البته، این گناه برخی از نویسندگان بازاری است که از دانش چندان چیزی نمی‌فهمند و به جای آن می‌کوشند مطالب "جالب و خواندنی" به خورد خوانندگان بدهند.

 دانشمند کیست؟ 

دانشمند، چه در گذشته و چه امروز، انسانی است که با دقت و کنجکاوی به بررسی پدیده‌های جهان می‌پردازد و می‌کوشد علت پیدایش آن‌ها، رابطه‌ی آن‌ها و فایده‌ی کاربردشان را دریابد. هزاران انسان در زیر درخت سیب نشسته بودند و هزاران سیب از درخت به زیر افتاده بود، بی آن که موجب کشف قانون گرانش(جاذبه) شود. هزاران انسان به سوی دریاهای بیکران بادبان برافراشته بودند، بی آن که یکی به کشف آمریکا نائل شود. هزاران دانشمند با دقت و جدیت به اندازه‌گیری وزن و جرم عناصر شیمیایی پرداخته بودند، بی آن که یکی متوجه رابطه‌ی شگفت‌انگیز میان آن‌ها گردد. بخت تنها با کسانی یار می‌شود که با تلاش و پیگیری فراوان به دنبالش باشد.

ادامه مطلب...

چگونه درس عربی را خوب یاد بگیریم؟

عربی از جمله درس هایی است که یادگیری مطالب آن صرفا با مطالعه ی کتاب درسی،کتاب های کمک آموزشی و جزوات آموزشی صورت نمی پذیرد و یادگیری و تسلط بر آن نیاز به تقویت شم زبانی دارد بدین معنا که تسلط بر آن در طول زمان و تدریجا و از راه ممارست و داشتن برنامه ثابت و تجزیه تحلیل همه جانبه و دقیق تمام مطالب حاصل می شود.

 

گام اول،بررسی کامل و دقیق کتاب درسی

منبع اولیه ی مطالعه ی درس عربی همچون بسیاری از دروس دیگر، کتاب درسی میباشد که در مورد این درس لازم است خط به خط و کلمه به کلمه ی آن مورد بررسی همه جانبه قرار بگیرد. منظور از بررسی همه جانبه اینست که برای مثال در بخش ترجمه،علاوه بر ترجمه،می بایست حرکت گذاری ها،تجزیه و ترکیب و قواعد نیز مورد توجه قرار بگیرند و به همین شکل در مورد سایر بخش ها.

ادامه مطلب...

تأثیر استراحت کردن در درس خواندن

آیا بی وقفه تلاش کردن برای درس خواندن به معنی استراحت نکردن است؟ مفهوم تلاش پیوسته گاهی این اشتباه معنایی را به ذهن می‌رساند که برای افزایش تلاش باید از زمان استراحت کم کرد. کلید حل این چالش در شناخت یک تعادل مهم است، تعادل میان کار، استراحت و درس خواندن.

بی‌وقفه کار کردن تعریفی گنگ از سخت‌کوشی است و گهگاه افراد فکر می کنند با این کار می توانند به موفقیت برسند. تا وقتی محور فعالیت، نوع انسان باشد باید برای استراحت به عنوان یک نیاز طبیعی اهمیت قائل شویم و در حین درس خواندن و مطالعه به آن توجه کنیم. در صورت انجام کار بی‌وقفه با بازدهی ثابت، به نظر می آید باید به جای انسان از ماشین‌ها و ربات‌ها استفاده کنیم.

ادامه مطلب...